Yüksek Performans

Hikaye: “Roller Coaster”. Anlatan Danell Jones:

“Duygusal inişler ve çıkışlar dünyaca ünlü İngiliz romancı Virginia Wolf‘u sarsıyor, bir lunapark treni gibi (Roller Coaster) kimi zaman onu ‘en yükseklere çıkarıyor’ sonra ani bir şekilde ‘yere yapıştırıyordu’.” (bkz. manik depresif ruh hali)

Sue Knight:

“The connections you make and the way you ‘represent’ memories, ideas and information are unique to you. Many people become skilled at ‘storing’ memories in a way that leads to depression, anger and other negative feelings.”

Anthony Robbins:

“İnsanların anlamadıkları şey, depresyona (ya da strese, öfke krizine) girişleri için ‘zihinlerinde’ ve ‘fizyolojilerinde’ belirli şeyler (bkz. Stratejiler) yapmak zorunda oluşlarıdır.”

Brenda Poinsett:

“The thinking patterns of a depressed person are distorted. The basic premise of Cognitive Therapy is that our ‘thoughts’ govern our ‘moods’. The way we look at things – our ‘perceptions’, our ‘mental attitudes’ and our ‘beliefs’ – govern the way we ‘feel’. “

David Hammond: Dr. Milan Ryzl states:

“When information emerges into ‘conscious experience’, it is dependent on our ‘psychological frame of mind’ – wherher we are holding basically positive or negative attitudes. If our mental structure is NOT positively receptive, we are quite apt to distort the Information, because as Dr. Gertrude Schmeidler points out, it is being filtered through our personality.”

. . .

Internet. NLPSA:

“NLP and Exrcutive Coaching: Organizations are realising that ‘Coaching’ draws the best out of people in terms of thinking, language and behaviour. This ability to engage another’s potential is the heart of coaching and the secret of enhanced performance.”

Internet. NLPSA:

“NLP and Sports Coaching: NLP provides a very effective route to identifying what accounts for the ‘results’ (‘Sonuçlar’) your clients get – whether these are favorable or unfavorable results. You can use it to analyse successful performance in order to be able to further improve the ‘skills and attitudes blend’ or to pass it to determine which elements to replace and which to modify.”

Carol Harris:

“(…) Patterns (…) High Performance (…) analysing the components of performance, especially how the mind process information and install strategies for achievement. NLP can DO this across all areas of personal and professional performance, including motivation, learning, maintaining good health, sports performance, communication, negotiating, public speaking, team building and change management.”

Dr. Lee Pulos:

“Düşük özdeğere sahip olmayan ve dolayısıyla kendisini olumsuz programlamayan herkes için ‘yüksek performans’ doğal bir haldir.”

Yüksek Performans modellenebiliyor ve başkalarına öğretilebiliyor. Yüksek Performansı modellemek mükemmelliğe götürüyor. Richard Bandler, Dr. Fritz Perls‘in yüksek performansını modelledi, uyguladı ve ona yakın sonuçlar aldı. Yıllar sonra kendisini eleştirenler için şöyle dedi: “I get results but they don’t”.

David Molden:

“NLP Business Masterclass”: “We respond to external events from the internal representations we make as a result of filtering ‘sensory input’. The filters we use act to generalize, delete and distort ‘sensory information’, and this is HOW we each form our own unique model of the world. This is the process of modeling. When we want to find out HOW a person performs a particular skill, we need to discover HOW they are generalizing, deleting and distorting to create their unique model of the world in the context of performing the skill. The technique of modeling has four distinct parts:

1. Strategies: the sequence of internal processing.

2. Values: the motivation to succeed.

3. Physiology: physical components of the strategy.

4. Language: how distinctions are coded.”

Dr. Daniel Goleman‘a göre mükemmel performansı yaratmak için Duygusal Zeka, Teknik ve Kognitif becerilerden daha önemli. Duygusal Farkındalık, Kendinin Efendisi Oluşun (Self Mastery) temeli. Kendinin Efendisi Olmak, ‘Duygusal Fırtınalardan’ sonra ayakta kalabilmeği sağlıyor. Bunun karşıtı ise ‘Tutkularının Kölesi Olmak’. Kendini Efendisi Olmağı ifade eden Grekçe sözcük ‘Sophrosyne’. Kendine Özen Göstermek, Zeka ile Yaşamını Yönetmek, Denge Sağlamak, Bilgelikle Yaşamak anlamlarına geliyor. Latincesi ‘Temperantia’.

Dr. Daniel Goleman‘a göre duygusal özdenetim ‘dikkatini vermek’, ‘kendini motive etmek’, ‘kendinin efendisi olmak’ ve ‘yaratıcı olmak’ gibi hedeflerle ilgili başarıların altında yatan özellik. Tıkanıp kalmamak, olumsuz düşünce ve duygulara saplanıp kalmamak ve istenildiği an ‘akış’ (flow) haline girebilmek her türlü yüksek performansı mümkün kılıyor. Bu beceriye sahip olan kişiler yaptıkları her işte daha üretken ve daha etkili oluyor.

Günün Sözü:

“Anger is a conditional response.”

Dr. Lee Pulos:

“High performance people ‘avoid’ ‘psychic bleeders’ (‘Psişik Kanamalılarla’ bir araya gelmekten ‘sakınırlar’) and they look for ‘nourishing’ (duygusal olarak sağlıklı besleyici) rather than ‘toxic’  (Duygusal Olarak Zehirli, Hastalıklı, Kirli) kinds of people.”

Dr. Lee Pulos‘un araştırılarına göre Yüksek Performanslı kişilerin özellikleri şunlar:

 1. Tutumları
 2. Beynin İki Yarım Küresini de Kullanışları
 3. Gevşemek Tekniği Uygulayışları
 4. Hedeflerini Belirlemiş Oluşları
 5. Kendi Kendileriyle Olumlu Konuşuyor oluşları
 6. Mental Prova Uygulamları Yapışları
 7. Mizah Duygularını Geliştirişleri
 8. Şuuraltlarındaki Devin Farkında Oluşları.

. . .

Dr. Adam Burke‘dan ‘Yüksek Performans’ konusunda bir Self Hypnosis Uygulaması:

“1. Person: Hedefinizi gerçekleştirmekle ilgili olumlu içsel konuşmaları ve olumlu hayal kurmaları (imagery) tekrar tekrar uygulayın. Başarılı olmanızla ilgili güçlü ve olumlu inançları devreye sokun. Performansınızı zihninizde bir Sinema Filmi gibi tekrar tekrar oynatın.

2. Behavior: Davranış kalıplarınıza dikkat edin. Etkisiz olanları değiştirin. Etkili olanları daha da güçlendirin.

3. Environment: En az sizin kadar başarılı performansı olanlarla hatta sizden daha iyi olanlarla biraraya gelin. Onlardan öğrenin. Sizden daha iyi olanların Videolarını izleyin. Maçlarını izleyin. Onlar gibi olun. Kendilerini Nasıl eğittiklerini, Nasıl beslendiklerini, Ne tür zihinsel oyunlar oynadıklarını öğrenin. Onların hissettiklerini hissedin (K); Onların gördüklerini görün (V); Onların düşündükleri düşünceleri düşünün (A). Sonra Öğrendiklerinizi ve uygulamalarınızı bütünleştirerek ‘Kendi Biricik Üslubunuzu’ yaratın.

4. Verbal Suggestion: Şöyle cümleler kurun: “I am excellent at …” (Ben şu şu şu konularda mükemmelim).

5. Visual Imagery: Kendinizi Oyunu, Maçı, Performansı mükemmel bir şekilde oynarken ya da uygularken Hayal Edin (V). Seyircilerin sizi alkışladıklarını, sizi desteklediklerini Görün (V). Enerjinin bedeninizde aktığını Hissedin (K). Siz çok güçlüsünüz.

6. Metaphor: Bu konuyla ilgili olan ve sizi Başarıya götürecek olan bir Mecaz üretin. Örneğin: “You are a Radiant Being moved by a Divine Force.”

. . .

NLP Eğitmeni Joseph O’Connor‘dan Yüksek Performans konusunda bir NLP Uygulaması (Temelinde ‘New Behaviour Generator’ var):

 1. Hangi Performansınızı geliştirmek istediğinize veya hangi ‘Yeni Davranışı’ Öğrenmek istediğinize karar verin. Hedefinizi belirleyin. Örnek: Yaptığınız Spor Dalındaki Performansınızı geliştirmek.
 2. Bu konudaki ‘İçsel Konuşmalarınızı’ değiştirin.
 3. Gevşeyin.
 4. Bu konudaki ‘performansınızı’ tam da istediğiniz Beceri düzeyinde gerçekleştirdiğinizi ‘hayal edin’. Eğer bu size zor gelirse, bu performansı istediğiniz beceri düzeyinde gerçekleştirdiğini gördüğünüz ‘rol modelinizin’ bunu gerçekleştirdiğini ‘hayal edin’. (Bu modelleme ya da gizli algı ile ilgili)
 5. Bu ‘Rol Modelinizin’ Performansını gördüğünüz şekilde gerçekleştirdiğinizi ‘hayal edin’.
 6. Hedefinizi gerçekleştirmek için gereken kaynakları çapalayın. Çapaladığınız bu Kaynakları çağrıştırıp harekete geçirecek bir trigger’a (tetikleyici’ye) bağlayın.
 7. Geleceği adımlayın (Future Pace). Bu Çapanızı harekete geçirecek ‘Tetikleyicinin’ (‘Trigger’)  gerçekleştiğini ‘Hayal Edin’. Ve sizin Perforfansınızı bu yeni şekliyle ortaya koyduğunuzu ‘Hayal Edin’. Hedefinizin gerçekleştiğini hayal edin.”

Bu NLP Uygulaması ‘Belirli bir durumla karşılaştığınızda gösterdiğiniz tepkileri değiştirmek için (bkz. ‘Kişisel Değişim’) ; satış konusunda sunum yapmak becerilerinizi değiştirmek ve geliştirmek için (bkz. ‘Etkili İletişim’) de kullanılabilir.

. . .

Hikaye: “K1 Dövüşçüsü”: Euro Sport:

“Bir K1 Dövüşçüsü karısından boşandı. Sonra annesi öldü. Ve sonra da kariyerinde düşüş yaşadı.”