Hedef Belirlemek

NLP Eğitimi’ne katılarak kendiniz için ve başkaları için ‘hedefleri’ NASIL belirleyebileceğinizi öğreneceksiniz. Bunlar o anın gerçeklerine uygun olacak. İyi belirlenmiş hedeflerin nasıl oluşturulduğunu öğrendiğinizde Kişisel ve Profesyonel alanlarda istediğiniz hedeflere erişim şansınız artacak. Birçok farklı durumda sizin için ve başkaları için neyin gerçekten önemli olduğunu keşfedeceksiniz. Etkili Koçluk, Planlamak, Çatışkı Yönetimi, Görüşme yapabileceksiniz.

NLP Önvarsayımı:

“Değişim hızlı ve kolay gerçekleşebilir.”

Joseph O’Connor:

“Goals or ‘desired states’ that a person or organization aspires to achieve. We fail to achieve our goals for 3 main reasons:
1. ‘not be realistically achievable’

2. ‘insufficiently motivating’

3. ‘not be desirable from a wider viewpoint’. To turn a goal into outcome is to make it realistic, achievable and desirable.”

Dr. Paul Adams:

“Consciously and intelligently guide your ‘subconscious’ toward the proper ‘goals’. These ‘goals’ should be ‘constructive goals’ which will bring benefit to your life and the lives of your fellow man.”

Schermerhorn:

” Goals give direction to people in their work, goals clarify the ‘Performance’ expectations between a superviser and subordinate. Task goals can be highly motivating if they are properly set and if they are well managed.”

Coaching Leaders: Motivation:

“Using the deepest preferences to move you towards your goals.”

“Outcome is a specific, sensory based, desired result that meets the ‘well formedness criteria.”

Joseph O’Connor:

“Skills, techniques and resourceful states of mind (örneğin: Alpha State), are the ‘means’ (Kaynaklar) to achieve the ‘goal’.”

“Resources (Kaynaklar) are any means that can be brought to bear to achieve an outcome: Physiology, states, thoughts, strategies, experiences, people, events and possessions.”

. . .

“İyi Belirlenmiş Hedefler”:

  1. Olumlu.
  2. Size ait.
  3. Ayrıntılı.
  4. Açıkça görülebilen.
  5. Bağlamı dikkate alınmış olan.
  6. Sizin Kaynaklarınızın kullanıldığı.
  7. Sizin Arzu ettiğiniz ve sizi Motive eden.
  8. Yaşamınızdaki diğer Alanlarla ‘Uygunluk’ içinde olan.
  9. Bu Hedefi gerçekleştirdiğinizde Neleri kaybedeceğiniz belli olan.
  10. Atacağınız İlk Adımın belli olduğu.

. . .

Hikaye: “Markiz Firmasının Direktörleri” – NLP Eğitmeni Mo Shapiro anlatıyor:

“Markiz Firmasının direktörlerine yeni bir Performans Değerlendirme Sistemi sunulduğunda, direktörler buna karşı çıktılar. Kendilerinin ‘Birinci Sınıf Denetleyici’ olduklarını söylediler. Öfkelendiler.

‘Davranışlar’ düzeyinde empoze edilen değişiklik, onların ‘Kimlik’ düzeylerindeki ‘Birinci Sınıf Denetleyici’ olma görüşleriyle uyuşmamıştı. İlk ‘Tepkileri’ şu olmuştu: ‘Biz Yönetici değiliz’. Sonra şöyle devam etmişlerdi: ‘Biz bunun için eğitilmedik’. Böylece ‘beceriler’ düzeyinde ‘tepki’ göstermişlerdi.

Eğer bu denetleyicilerle önceden araştırmak ve tartışmak üzere bir toplantı yapılmış olsaydı, bu ‘çatışkı’ ortaya çıkmazdı.”

Benzer Konular: