Cengiz Erengil:

5 Temmuz 1953’de İşkodra asıllı Yanya doğumlu Kanber Erengil ile Balçık doğumlu Ülfet Görgöz Erengil’in oğlu olarak İstanbul’da doğdu.

1963 yılında Osmanbey’deki Özel Devrim İlkokulunu bitirdi.

1966 yılında Nişantaşı’ndaki Işık Lisesi Orta Bölümü’nü bitirdi.

1968 yılında Cüneyt Tırmandıoğlu’nun Kınalı Ada’daki yazlığında ilk kez ‘Meditasyon’ ile tanıştı.

1970 yılında Beyoğlu Atatürk Erkek Lisesi’ni bitirdi.

1974 yılında Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi.

1976 yılında aynı fakültede Master yaptı.

1979 yılında evlendi.

1980’li yılların başında ‘İleri Elektrik’ ve ‘Profilo’ gibi holdinglerin satış bölümlerinde çalıştı.

1984 yılında ‘Hikmet Arayışı’na başladı.

1986 yılında boşandı.

1992 yılında Nefes Egzersizleri, Gevşeme, Meditasyon konularını araştırmağa ve uygulamağa başladı.

8 Haziran 1998’de ‘Meditasyon ve Kişisel Gelişim’ konularında derinleşmeğe ve çeviriler yapmağa başladı.

1998 yılında Us-Düşün ve Ötesi Dergisi’nin birinci sayısında, ‘Aydınlanma Sorunu ve Anadolu’da Aydınlanma Üzerine’ adlı forumda konuşmaları ve ‘Aydınlanma, Us ve Postmodernizm’ adlı yazısı; ikinci sayısında ‘Anadolu Aydınlanma Felsefesine Giriş Üzerine’ adlı yazısı yayınlandı.

1999 yılında Us-Düşün ve Ötesi Dergisi’nin üçüncü sayısında ‘Yapısalcılık, Dil, Bilinçdışı ve Özne-1’ adlı yazısı yayınlandı.

1999 yılının Mayıs-Haziran aylarında ‘Epigraf Hikâyeleri’; Temmuz-Ağustos aylarında Sarı Sayfalardaki Şiirler’; Eylül-ekim aylarında ‘Alacakaranlığın Konstantiniyesi’; Kasım-Aralık aylarında ‘Gri Dedektiflik Bürosu’ adlı hikâyesi ve ‘Farkındalık Felsefesi’ adlı yazısı yayınlandı.

Cengiz Erengil 10 Mayıs 1999’da ‘Spirit’ konusunu araştırmağa başladı.

Mayıs 1999’da Jiddu Krishnamurti’den çevirdiği “Zihin ve Düşünce Üzerine” Ayna Yayınevi’nden yayınlandı.

12 Mayıs 2000’de Yeni Binyıl Gazetesi Kitap Eki’nde Mehmet Erdinç’in Krishnamurti ile ilgili ‘Yolu Kaybet ki Kendini Bulasın’ başlıklı geniş yazısı yayınlandı.

2000 yılında Us-Düşün ve Ötesi Dergisi’nin dördüncü sayısında, ‘Yapısalcılık, Dil, Bilinçdışı ve Özne-2’ ve ‘Ben’siz Bir Bilinç Krishnamurti’ adlı yazıları yayınlandı.

2000 yılında, www.dergi.org adlı internet dergisinde, Ocak-Şubat’ta ‘Gri Dedektiflik Bürosu 24 adlı hikâyesi ve ‘Farkındalık Çağına Giriş’ adlı yazısı; Mart-Nisan’da ‘Ringliht Gece Kulübü’; Mayıs-Haziran’da ‘El Ahorcado Öyküsü’ adlı hikâyesi ve ‘Ayna ve Farkındalık’ adlı yazısı; Temmuz-Ağustos’ta ‘Zen Çiçeğine Semayla Bakış’ adlı hikâyesi ve ‘Ahimsa, Manifesto 2000 ve Farkındalık’ adlı yazısı; Eylül-Ekim’de ‘Aynanın Arkasından Yazılar’ adlı hikâyesi ve ‘Düşünce ve Sezgi’ adlı yazısı; Kasım-Aralık’ta ‘Başka Bir Yazarın Hikâyesi’ adlı hikâyesi ve ‘Yaşam’a Değerlerin Farkındalığıyla Bakış’ adlı yazısı yayınlandı.

Ocak 2000’de Brahma Kumaris Derneği’nde Meditasyon ve Kişisel Gelişim seminerlerine katılmağa başladı.

Haziran 2000’de Kitap Dergisi’nde ‘Sohbet Aynası ve Krishnamurti’ adlı yazısı yayınlandı.

Kasım 2000’de ‘Krishnamurti ve Philosophia/Bireysel Bilincin Dönüşüm Serüvenleri’ adlı kitabı Ayna Yayınevi’nden yayınlandı.

Ocak-Şubat 2001’de Kitap Rehberi Dergisi’nde ‘Krishnamurti ve Philosophia’ adlı yazısı yayınlandı.

10 Mart 2001 tarihli Yeni Şafak Gazetesi’nde ‘Krishnamurti ve Philosophia’ adlı kitabıyla ilgili ‘Neden Doğu’dan Uzağız’ başlıklı yazı yayınlandı.

2001 yılında Us-Düşün ve Ötesi Dergisi’nin beşinci sayısında ‘Batı’nın Krizi, Doğu Bilgeliği ve Krishnamurti’ adlı yazısı yayınlandı.

2001 yılında, www.dergi.org adlı internet dergisinde, Ocak-Şubat’ta ‘Meninski Sözlüğü’ adlı hikâyesi ve ‘Sen’in Yokluğu’ adlı yazısı yayınlandı.

2001 yılında, Öteki-siz Dergisi’nde, Ocak’ta ‘Öteki Yazarın Hikâyesi’; Şubat’ta ‘Ayna İmgesi Ötekidir’; Mart’ta ‘Yusuf Vehmi’nin Garip Hikâyesi’; Nisan’da ‘Alacakaranlığın Konstantiniyesi’; Mayıs’ta ‘Konstantiniye Yazı Mezhebi’; Haziran’da ‘Ermişin Sahte İkizi’; Temmuz’da ‘Fenafillah ve Nirvana’ adlı hikâyeleri yayınlandı.

2001 yılında, Üçüncü Göz Dergisi’nin dördüncü sayısında ‘Dostum Krishnamurti’ adlı yazısı yayınlandı.

Şubat 2001’de Belgin Öğrek’in Milliyet Gazetesi’ndeki altı saatlik ‘NLP İle Etkin İletişim’ seminerine katılan Celâl Akman ve Halit Kartal’dan seminer izlenimlerini ve notlarını alarak NLP ile tanıştı.

2001-2002 yıllarında Boğaziçi Bilgi Topluluğu’nda Meditasyon uygulamalı Krishnamurti Seminerleri verdi. Düzenleyen kişi, Tolga Timur idi.

2002 yılının Eylül ayında John White’dan çevirdiği ‘Aydınlanma Nedir?’ adlı kitap Ayna Yayınevi’nden yayınlandı.

Eylül 2002’de ‘Krishnamurti ve Philosophia’ adlı eserinin geliştirilmiş ikinci baskısı Ayna Yayınevi tarafından yayınlandı.

2002 yılında E Dergisi’nin 42. sayısında ‘Hayalin Derinlikleri ve New Age Yazıları’; 43. sayısında ‘Epigraf Hikâyeleri’; 45. sayısında ‘Joly Adlı Kitabın Esrarı’ adlı hikâyeleri yayınlandı.

2002 yılında Üçüncü Göz Dergisi’nin yedinci sayısında ‘Krishnamurti’yi Okumak Kendi Kitabını Okumaktır’ adlı yazısı yayınlandı.

2002-2006 yılları arasında Yörünge Eğitim Merkezi’nde Dr. Şahika Erer ile Self Esteem, Self Confidence, Cognitive Therapy, Personal Development, Meditation, Self Hypnosis ve NLP çalışmaları yaptı. Gael Linderfield’in ‘Self Esteem’ ve ‘Confident Childiren’; David Burns’ün ‘Feeling Good Handbook’; Elaine Sheehan’ın ‘Low Self Esteem and NLP’ adlı kitapları üzerinde çalıştılar.

2002 yılında Us-Düşün ve Ötesi Dergisi’nin altıncı sayısında ‘Sohbet Sonrası Yürümek Tekbaşına’ adlı yazısı ve Anthony Strano ile yaptığı röportaj: ‘Bilimin Ruhu’; yedinci sayısında ‘Philosophia Yürümedir’ ve ‘Dikkat Erdemdir’ yazıları ve Anthony Strano’dan yaptığı çeviri: ‘Antik Yunan Mitolojisi’nin Tinsel Başarısı’ yayınlandı.

2002 yılında Üçüncü Göz Dergisi’nin salonunda yine Meditasyon uygulamalı Krishnamurti Seminerleri verdi.

Eylül 2002 tarihinde Dr. Şahika Erer’in Yörünge Eğitim Merkezi’nde “Ruhsal Sağlığınızı Geliştirecek Beş Haftalık Grup Terapisi” ile ilgili bir konferansa katıldı.

Kasım 2002’de Jillian Sawers’ın Şişli Brahma Kumaris Merkezi’nde Duygusal Zekâ Seminerlerine katıldı.

22 Kasım 2002 tarihinde Yogesh Sharda’nın Şişli Brahma Kumaris Merkezi’nde ‘Negative Programming Paralyze Intellect’ konulu seminerine katıldı.

2003 yılında E Dergisi’nin 48. Sayısında “Büyük Zihnin Kılıcı” adlı hikâyesi yayınlandı.

2003 yılında Us-Düşün ve Ötesi Dergisi’nin sekizinci sayısında ‘Sıradan Yaşam Üslubu’ adlı yazısı ve Gregory Curtis’ten çevirdiği ‘Tinsel Yaşam ve Batı Psikolojisi’ (‘Spirituality and Western Psychology’) adlı çevirisi yayınlandı.

2003 yılında Earlene Gleisner’den çevirdiği ‘Gündelik Yaşamda Reiki’ Alkım Yayınevi’nden yayınlandı.

2003 yılında Sharon Labell’den çevirdiği ‘İçsel Huzur-Epiktetos’, Alkım Yayınevi’nden yayınlandı.

2003 yılında Kişisel Gelişim Dergisi’nin 11. Sayısında ‘Meditasyon-Kişilik Ötesine Açılan Kapı’ yazısı yayınlandı.

Ocak 2004’te Us Atölyesi Dergisi’nin beşinci sayısında ‘Sharon Labell’in Deha Ürünü Yorumuyla İçsel Huzur’ adlı yazısı Galip Abdullah adıyla yayınlandı. Bu yazı geliştirilmiş şekli ile ‘İçsel Huzur İçsel Yaşamın Kapısını Açar’ bölüm başlığıyla ‘NLP İle Aşk’ kitabında yayınlandı.

2004 yılında, Kişisel Gelişim Dergisi’nin 12. Sayısında ‘Kişilik Ötesi Sufi Perspektifi’; 13. Sayısında ‘Kendi İçsel Devrimimin Peşindeyim’; 14. Sayısında ‘Nasreddin Hoca Güldürürken Geliştiriyor’; 21. Sayısında ‘NLP’nin Asıl Kaynağı Milton Erickson’; 22. Sayısında ‘Kontrolünüz Başkalarının Elinde’; 23. Sayısında ‘En Yüksek Kariyer İçin Bir Haftada NLP’ adlı yazıları yayınlandı.

2004 yılında Üçüncü Göz Dergisi’nin 11. Sayısında ‘Krishnamurti İle İçsel Sohbetler’; 12. Sayısında ‘Bir Farkındalık Çalışması’; 13. Sayısında ‘Sufi Farkındalık Eğitimi-1’ adlı yazıları yayınlandı.

Mart 2004’te ‘Budizm’ adlı kitabı İnsan Yayınevi’nden yayınlandı.

Nisan 2004’te Hace Han’dan çevirdiği ‘İslâm Hikmeti’ İnsan Yayınevi’nden yayınlandı.

Temmuz 2004’te NLP Grup’un düzenlediği Neuro Linguistic Programming Practitioner Eğitimi’ne katılarak, eğitmen Ralph Watson’dan INLPTA NLP Practitioner Sertifikası aldı.

Temmuz 2004’te NLP Grup’un düzenlediği Neuro Linguistic Hypnotherapy Practitioner Eğitimi’ne katılarak, eğitmen Ralph Watson’dan EMEIH NLH Katılımcı Practitioner Sertifikası aldı.

Temmuz 2004’te NLP Grup’un düzenlediği Neuro Linguistic Hypnotherapy Master Practitioner Eğitimi’ne katılarak, eğitmen Ralph Watson’dan EMEIH NLH Katılımcı Master Practitioner Sertifikası aldı.

Ağustos 2004’te NLP Grup’un düzenlediği Neuro Linguistic Programming Master Practitioner Eğitimi’ne katılarak, eğitmen Ralph Watson’dan INLPTA NLP Master Practitioner Sertifikası aldı.

Ağustos 2004’te Ralph Watson ile bir röportaj yaptı.

Kasım 2004’te Mo Shapiro’dan çevirdiği ‘Bir Haftada NLP’ Armoni Yayınevi’nden yayınlandı.

Kasım 2004’te ‘Meditasyon’ adlı kitabı Lamure Yayınevi’nden yayınlandı.

Kasım 2004’te ‘6. Hissi Geliştirmek’ adlı kitabı Armoni Yayınevi’nden yayınlandı.

2004 sonu ve 2005 başında Boğaziçi Bilgi Topluluğu’nda NLP Konferansları verdi. Düzenleyen kişi Murat Selçuk idi.

2005 yılında Genç Gelişim Dergisi’nin 2. Sayısında ‘Meditasyon Yapın-Strese ve Zihin kargaşasına Son Verin’; 3. Sayısında ‘En Yüksek Kariyer İçin Bir Haftada NLP’; 4. Sayısında ‘Management Gurularının Sırları’; 5. Sayısında ‘NLP İle İletişim Gurusu Olabilirsiniz’; 6. Sayısında ‘Duygusal Zeka Üstadları’; 8. Sayısında ‘NLP Dediğin Hikâye Kardeşim’; 9. Sayısında ‘Charles Gibi Gülümsedim’; 10. Sayısında ‘Sorunlar Gizli Fırsatlardır’; 11. Sayısında ‘Kralların Kudreti’ adlı yazıları yayınlandı.

2005 yılında Us Düşün ve Ötesi Dergisi’nin 9. Sayısında ‘Sezgisel Biçimin Eğitimi’ adlı yazısı yayınlandı.

2005 yılında Üçüncü Göz Dergisi’nin 14. Sayısında ‘Sufi Farkındalık Eğitimi 2’ adlı yazısı yayınlandı.

Ocak 2005’te ‘NLP Sözlüğü’ adlı kitabı Armoni Yayınevi’nden yayınlandı.

Mart 2005’te ‘Kişisel Gelişim Rehberi’ adlı kitabı Armoni Yayınevi’nden yayınlandı.

Haziran 2005’te ‘NLP ve Vizyonel Liderlik’ adlı kitabı Armoni Yayınevi’nden yayınlandı.

Haziran 2005’te ‘NLPMETRE’ adlı kitabı Akis Yayınevi’nden yayınlandı.

Ekim 2005’te ‘NLP ile 1 Numara Olmak’ adlı kitabı Ares Yayınevi’nden yayınlandı.

Kasım 2005’te ‘NLP ile Aşk’ adlı kitabı Akis Yayınevi’nden yayınlandı.

9 Kasım 2005’te Dr. Şahika Erer’in, Yörünge Eğitim Merkezi’nde “Mutlu Olmak İçin NLP Yöntemlerini Uygulayarak Özgüveninizi Geliştirin” başlıklı seminerlerine katıldı.

2006 yılında 4A-Technology şirketinde NLP seminerleri verdi. Düzenleyen kişi Celal Akman idi.

2006 yılında Genç Gelişim Dergisi’nin 12. Sayısında ‘Üstad Silva’nın Sırları’; 13. Sayısında ‘Olaylar Bizi İncitmez’; 14. Sayısında ‘Duygusal Kölelik ve Efendilik’; 16. Sayısında ‘Kendinize Güvenmenin Sırları’; 17. Sayısında ‘Bilinçdışı Alan ve NLP İletişim Modeli’; 19. Sayısında ‘Bir Meditasyon Uygulaması’ adlı yazıları yayınlandı.

Mart 2006’da ‘NLP ile Zirveye Yolculuk’ adlı kitabı Ares Yayınevi’nden yayınlandı.

Mayıs 2006’da Yörünge Eğitim Merkezi’nde, Eğitmen Ralph Watson’dan Time Line Eğitimi aldı.

Eylül 2006’da ‘Kalbinizle Yaşama Rehberi’ adlı kitabı Akis Yayınevi’nden yayınlandı.

2007 yılında 4A-Technology şirketinde NLP seminerleri verdi. Düzenleyen kişi Celal Akman idi.

2007 yılında Genç Gelişim Dergisi’nin 31. Sayısında ‘NLP İle 10 Adımda Mutlu Olma Sanatı’ adlı yazısı yayınlandı.

2007 yılında Marco Pallis’ten çevirdiği “Yol ve Dağ” adlı kitap İnsan Yayınları tarafından yayınlandı.

Haziran 2007’de ‘Yaşam Geminizin Kaptanı Olun’ adlı kitabı Akis Yayınevi’nden yayınlandı.

2008 yılında 4A-Technology şirketinde NLP seminerleri verdi. Düzenleyen kişi Celal Akman idi.

2011 yılında “Gürciyev ve Üstadları” adlı çevirisi İnsan Yayınları tarafından yayınlandı.

2012 yılında  Cengiz Erengil üç önemli kitap çevirdi:

Bu kitaplar Ayna Yayınevi’nden yayınlandı.

2012 yılında Cengiz Erengil, Ahmet Y. Özbilen ile birlikte çeşitli yazılar, söyleşiler ve çeviriler hazırladı ve bunlar internette yayınlandı:

Kasım 2012 yılında Cengiz Erengil, Ahmet Y. Özbilen ile birlikte “Sözel Olmayan İletişim” adlı e-kitabı yayınladı.

Şubat 2013 yılında Cengiz Erengil, Ahmet Y. Özbilen ile birlikte “Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak” adlı e-kitabı yayınladı.

Ahmet Y. Özbilen: